Hakkımızda


 

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, ülke savunması, vatanın bölünmez bütünlüğü, milletin birlik ve beraberliği için mücadele eden, başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatı mensupları olmak üzere çeşitli kurumlarda görev yapan ve bu kutsal görevleri esnasında yaralanma veya uzvunu kaybetme sonucunda, yasayla kendilerine Gazilik ünvanı verilen kahramanlarımız ile vazife malulleri ve şehitlerimizin milletimize emanet ettiği ailelerine ekonomik ve sosyal destek olabilmek amacıyla 9 Ekim 1994 tarihinde kurulmuştur.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, 17.11.1999 tarih ve 99-13698 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile "Kamu Yararına Çalışan Vakıf" statüsüne alınmıştır. Vakfımıza yapılan bağışlar vergi muafiyetine tabidir. Vakfımız Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devleti´nin bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla, ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran Harp Malüllerimizin, Gazilerimizin, bu uğurda can veren dul ve yetimlerinin hatıralarını yüceltmeyi, sorunlarını hafifletmeyi, Gazilik kavramlarının saygınlığını ve kutsallığını canlı tutmayı ve bu kavramları yeni nesillere aşılamayı hedeflemektedir.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet teşkilatını birleştiren tek vakıftır.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, 19 Eylül Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Gazilik ünvanını aldığı günün "Gaziler Günü" olarak yasalaşmasını sağlamıştır. Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatımıza bağlı olan gazi, gazi ve şehit ailelerine hizmet eden bir çok dernek ve kuruluşun çatı kuruluşu niteliğindedir.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Onursal Üyeleri Sırayla; Tüm İstiklal, Kıbrıs, Kore, Güneydoğu Gazileri, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Kolluk Komutanları ve Büyükşehir Başkanları Onursal üyeleridir.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı İstanbul Şubesi, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde 2016 yılı itibariyle faaliyet göstermeye başlamış, 2017 yılında İstanbul ili Beykoz ilçesine taşınmıştır.